YouTube – streaming live!

W czasach, gdy streamowanie wideo zyskuje na popularności, wszyscy chcą dopaść swój kawałek tortu. Twitter z Periscope i Facebook z funkcją Live Video (opisywaną przez nas tutaj) dały możliwość przesyłania wideo na żywo każdemu użytkownikowi. Teraz do gry wkracza gigant YouTube.

YouTube posiadało już wcześniej funkcję streamowania, za pomocą której transmitowane były różnego rodzaju imprezy. Od teraz funkcja ta będzie dostępna dla wszystkich! Aby rozpocząć transmisję, będzie wystarczyło naciśnięcie czerwonego przycisku w aplikacji mobilnej. Jest to wielkie uproszczenie, gdyż dotychczas funkcja nie było możliwa bez korzystania ze stosownego API lub nieoficjalnych rozwiązań. Z tego też powodu większość wybierała (lub zmuszona była wybrać) konkurencyjne platformy.

Przed rozpoczęciem streamingu, będziemy musieli go nazwać oraz nadać miniaturkę np. w postaci zdjęcia. W zależności od preferencji, stream będziemy mogli nadawać w trybie publicznym lub prywatnym (tylko osoby posiadające link do transmisji będą w stanie ją obejrzeć).  Widzowie, podobnie jak w Facebook Live Video czy Periscope, będą mogli na bieżąco komentować i oceniać streaming. Co ciekawe, transmisja będzie automatycznie zapisywana na Dysku Google z możliwością opublikowania bezpośrednio na kanale jako tradycyjny film. Warto zaznaczyć, że wraz z rozpoczęciem transmisji na żywo, subskrybenci kanału otrzymają stosowne powiadomienie.

Czy największy serwis z wideo ma szanse wybić się na tle konkurencji? Naszym zdaniem tak. Popularność YouTube jest niezaprzeczalna, a jeśli dodamy do tego program partnerski i możliwość zarabiania pieniędzy, wyczuwamy ogromny sukces nowej funkcji.

Niestety Google nie podało jeszcze dokładnej daty premiery nowej funkcji na YouTube, mówiąc, że powinna się ona pojawić „wkrótce”.